התראות
מחק הכל

אפליית החרדים בהגרלות

1 שרשורים
1 Users
0 Likes
21 צפיות
שהשמחה במעונו
Noble Member Admin
הצטרף/ה: לפני 2 שנים
שרשורים: 741
Topic starter  

הארכת מועד הרישום להגרלות של משרד השיכון, נותנת לנו הזדמנות להיווכח כיצד פועלת השיטה הממשלתית נגדנו לכאורה, אך מאידך נותנת לנו הזדמנות נדירה לשנות את בעיית הבעיות של הציבור החרדי בארץ - מצוקת הדיור הקשה.

 אי אפשר שלא להבחין, כי הלקוחות העיקריים מבחינת המשרד, הם המצביעים הפוטנציאליים של העמוד בראשו, יהודים חילונים תושבי המרכז מבוססים ושבעים, כאן ההנחות ענקיות, עד כדי מיליון ש"ח לדירה, ההקצאות לבני מקום -עדיפות לתושב העיר לזכות בהגרלה- הינן מינימליות, והדירות הן טובות וקורצות.

 ואכן, עם ישראל יודע לזהות הזדמנות רווחית והמספרים בבאר יעקב למשל, כבר עברו מזמן את השלושים אלף, למרות שהמחיר למטר -המוזל- הוא כמעט כמו המחיר לחדר במקומות אחרים.

 לעומת זאת, ככל שמצפינים ומדרימים לפריפריה המצב משתנה בכל הפרמטרים: המחיר אמנם יורד משמעותית עד כדי רבע,ויש גם מענקים, אך ההנחה אינה גדולה כל כך, (באופן יחסי למחיר הדירה היא משמעותית, אך במספרים מוחלטים הממוצע הוא כ-400  אלף ש"ח לדירה), והעיקר מבחינתנו: ההקצאה לבני המקום הופכת להיות דרמטית, מחמישים אחוז בעכו, ועד תשעים אחוזים -!- בבית שאן.

 לנו, הציבור החרדי, המחסום הזה יוצר בעיה גדולה.  שהרי אין הרבה חרדים בעכו, דימונה ובית שאן.  מאידך, לציבור החרדי המקומות הללו יכולים להיות פתרון מצוין -אם כי לא מושלם-: מחירים זולים במיוחד, דירות ענק מתאימות לגודל משפחה חרדית, בניינים נמוכים ותחבורה ציבורית זמינה וצמודה -רכבת ועוד-.

 אך בפועל, משרד השיכון התחכם ומצא את הדרך לסנן את החרדים מלהגיע למקום: הקצאת - יתר לציבור בני המקום.

 לפי הנתונים שזורמים אלינו, ומניתוח שלהם, אנו יכולים להעריך כי כמה מאות משפחות חרדיות תזכינה בע"ה בשבוע הבא בדירה מצוינת בעכו, ובמקום תוקם קריה חרדית לתפארת -לצד הקריה הכללית כמובן-, אך השאלה היא מדוע רק כמה מאות? באיזה סמכות החליט משרד השיכון להדיר עוד כמה מאות משפחות מהמקום? מדוע צעיר שהתגורר בעבר בעכו יכול להירשם ולקבל וודאות לזכייתו ומקום טוב ברשימת הבחירה, ואילו חרדי יכול להמתין חודשיים עד שבכלל יידע אם הוא נפל על החלק שכן זכה?! הוא הדין בבית שאן: שמישהו יסביר לי מדוע חרדים לא יכולים לזכות ביותר ממאה דירות במקום? למה רק זוג חילוני מבית שאן יכול לקבל דירת ענק ב-400 אלף ש"ח ואילו זוג חרדי יכול רק לחלום על כך?! ובכלל, בהגרלה הנוכחית הוקצו לציבור החרדי כ-6 אחוז מכלל הדירות, בו בזמן שהציבור החרדי הוא למעלה מ10 אחוז במדינה, וכ20 אחוז בנרשמי דירה בהנחה.

 היכן הם חושבים שהציבור החרדי יתגורר בעוד חמש שנים? התשובה לכל הקושיות, כך נאמר בליל הסדר הקרוב, היא "עבדים היינו", כדאי שנזכור בכל ים הטוב הזה, כי אכתי עבדי אנן, ועדיין הציבור החרדי מופלה לרעה בכל הקשור למוסדות השלטון, הם מביאים לנו אכן פירורים, אפילו הרבה, אך עדיין פירורים לעומת מה שהם לוקחים לעצמם ולחברים שלהם.

 הדרך היחידה -מעבר לתפילה כמובן- להילחם ביחס המזלזל היא לנצל את החוזקות שלנו, אחת הנקודות שבהן אנו טובים מכולם, זה האחדות היחסית, אין דבר כזה בציבור החילוני שכמה עסקנים -אין כמעט דבר כזה אצלם עסקני ציבור שלא חושבים על כסף או פוליטיקה- יושבים, טורחים, ולבסוף ממליצים לציבור להירשם במקומות מסוימים והציבור עושה זאת.

 זה הכח שלנו: אם אנחנו נרשום אלפיים משפחות להגרלה בעכו, עוד אלפיים להגרלה בלוד, ועוד חמש מאות להגרלות בבית שאן, דימונה ואופקים, נגיע למצב שבו לא יוכלו יותר להתעלם מאיתנו.

 קריות חרדיות תצוצנה בעז"ה בכל מקום שלא רוצים אותנו, הם יסגרו לנו את הדלת? ניכנס מהחלון! אנחנו נגור בכל מקום בארץ הקודש, בו נוכל להמשיך את מסורת החיים שלנו, אם ירצו ואם לא ירצו.

 ואז כבר נראה בהגרלות הבאות, כיצד הם דואגים לנו פתאום, הם יעדיפו לתת לנו אלפי דירות בכל הגרלה ובלבד שלא נגיע אליהם.

 תכל'ס - כל מי שנרשם, יכול לתקן את הרשמתו ולהירשם לפחות בשני מקומות מתאימים: עכו ועוד מקום.

עו"ד נתן רוזנבלט


הגבצטט

השאירו תגובה

שם מחבר

דוא"ל מחבר

כותרת *

גודל קובץ מקסימלי מותר להעלאה 25MB

 
תצוגה מקדימה גרסאות 0 נשמר
Share:

%d בלוגרים אהבו את זה: