התראות
מחק הכל

עלו זה בנגב

1 שרשורים
1 Users
0 Likes
60 צפיות
BENI
 BENI
New Member אורח
הצטרף/ה: לפני 4 חודשים
שרשורים: 1
Topic starter  

 אברהם בנימין

 

משבר הדיור ויוקר הדיור מלווים את מדינת ישראל כבר שנים רבות, וגם ייקחו עוד שנים רבות עד שניתן יהיה לומר כי הוא מאחורינו. הדבר נכון לכלל המגזרים והציבורים שחיים במדינה, אבל ביחס לציבור החרדי המשופע במשפחות ברוכות ילדים הגדל מדי שנה בכ%4.2 הדבר נכון שבעתיים .

בכל שנה נישאים קרוב ל10,000 זוגות חדשים בציבור החרדי, והם, מה לעשות, צריכים לגור איפשהו.

מצוקת הדיור הקשה בציבור החרדי הולידה מגוון פתרונות דיור, שקשה לעיתים להבין כיצד הם ראויים למגורי אדם. החל מפיצול דירות קטנטנות וצפופות, וכלה בתעשיה המזעזעת של מגורים חניוני בניינים. את הבעיה כולם מכירים – ופתרונות חייבים למצוא .

הקמת עיר חדשה איננה דבר של מה בכך, אך כמו כל דבר טוב בבירוקרטיה הישראלית, זה סיפור ארוך וסבוך. החלטת הממשלה הראשונית על הקמת כסיף כעיר עתידית לציבור החרדי התקבלה לפני כ-15 שנים, ומאז ידעה עליות ומורדות עד לאישורה הסופי על ידי הממשלה הנוכחית לפני מספר ימים .

יש לא מעט קולות בציבור שאומרים "כסיף לא בשבילנו". הסיבות מתחלקות בגלל חוסר היכרות עם הנתונים העובדתיים באשר לכסיף, קיומה של רתיעה טבעית מפני עיר שנמצאת עדיין רק על נייר הסרטוט, מיקומה באיזור הנגב והחשש האמיתי או המדומה מפני האוכלוסיה הבדואית המתגוררת במרחב, ובשל הריחוק היחסי ממרכזי הערים הגדולות. כך המרחק הגיאוגרפי הופך בפיהם לגדול יותר מאשר במציאות .

העניין הוא, שאת הקולות האלו שמענו כבר, ואלו התבדו בכל פעם מחדש. שמענו את החשש מערים שהיו אז על הנייר, ואת "אזהרות המסע" מפני איזורי הסכנה כשהוקמו ביתר עילית ומודיעין עילית ,אבל בתוך עמנו אנו חיים, והביטחון בערים הללו שהפכו למרכזים מפוארים של הציבור החרדי, לא שונה מהותית מאזורים אחרים בארץ .

בדיקה פשוטה ביישומון WAZ E  מעלה, כי המרחק בין בני ברק לכסיף, הוא כשעה וחצי נסיעה .

נכון. אבל את התלונות על המרחק שמענו גם ביחס לשכונות החרדיות בטבריה (שעה וארבעים), בהר יונה (שעה וחצי) ובערד (שעה ו35 דקות). הקולות האלו נשמעו עוד הרבה שנים קודם לכן ביחס לצפת, רכסים ונתיבות. כשההורים שלי קנו דירה בטלזסטון לפני יותר מארבעים שנה, "איימו" עליהם שהמרחק מירושלים בלתי אפשרי. האט ער געזאגט .

מי שטוען שהנגב הוא רק "חול מדבר ובדואים", מלמד בעיקר על עצמו שהוא לא ביקר בנגב שנים רבות. מדינת ישראל השקיעה מיליארדים רבים במערכת של תשתיות תחבורה, ובסלילת כבישים ומחלפים. כביש 31 שמחבר בין כביש 6 לערד, הפך מזמן לכביש מהיר, רחב, ורווי מחלפים .

שטחי המסחר והתעסוקה בשטח המוניציפלי של העיר בני ברק המונה מעל 200,000 תושבים (מוכרים..) מתפרסים על פני כמיליון מ"ר. על פי תכניות הממשלה, בכסיף יוקמו שטחי מסחר ותעסוקה בגודל של כ-520,000 מ"ר, שיתנו מענה לכלל תושבי העיר, וזה עוד מבלי לדבר על אלפי מקומות העבודה הצפויים עם הורדת בסיס המודיעין לנגב, והקמת שדה התעופה הבינלאומי באזור .

ההתרפקות על מחירי הדיור בבני ברק ובירושלים לפני חמישים שנה לא תורמת הרבה, מעבר לסיפורי נוסטלגיה נחמדים וקצת או הרבה צרבת למי שלא זכה. משבר הדיור לא הולך לעזוב אותנו, ולכן רכישת דיור מוזל בנגב כיום, היא ההשקעה החכמה שתצדיק את עצמה באופן מיידי וכמובן גם לדור הבא .

אבל אחרי כל השיקולים החשובים והמעשיים של עלות ותועלת, והאוורור מפני דיעות קדומות, כדאי לסיים גם בקצת אוויר פסגות. כשאנו מודים לקב"ה בכל יום על ארץ חמדה טובה ורחבה שרצה והנחיל לאבותינו ולנו, ברור שגבולותיה לא נמתחים בין גן ורשא לאיצקוביץ .

הציבור החרדי הקים את כפר חסידים ואת תפרח ואת הקהילות החרדיות המפוארות בצפת, נתיבות ,ערד, תל ציון, רכסים ועוד ועוד. גם בני ברק בראשיתה, היתה מושבה מעבר להרי החושך, ובע"ה גם כסיף תהיה עיר ואם בישראל .

 


הגבצטט

השאירו תגובה

שם מחבר

דוא"ל מחבר

כותרת *

גודל קובץ מקסימלי מותר להעלאה 25MB

 
תצוגה מקדימה גרסאות 0 נשמר
Share:

%d בלוגרים אהבו את זה: