כתבות מהעיתונות על הרחבת רכסים

היישוב רכסים חווה בתקופה האחרונה תנופת בינוי נרחבת, בשל הגידול בביקוש לדירות חדשות. הסיבה לגידול בביקושים לדירות ברכסים נועצה בשורה של יתרונות שיש במגורים ביישוב. איכות חיים בלב הנוף המרהיב הצופה פני הר הכרמל, חיי קהילה ענפים, דיור איכותי במחירים מותאמים למגזר החרדי.

היישוב החרדי הצפוני רכסים, חווה בשנים האחרונות התפתחות מרשימה. בשבועות האחרונים הודיעה רשות מקרקעי ישראל, על ההחלטה להאריך את מודל הסכמי הגג עד לסוף שנת הכספים הנוכחית. משמעות ההחלטה כי המדינה מתחייבת במסגרת הסכמי הגג לממן עוד בשלב שלפני הקמת הפרויקט, את העלות של הקמת התשתיות במתחמים המיועדים לבנייה. בתמורה לכך הרשות המקומית מתחייבת להעניק ליזמים היתר בנייה תוך 90 ימים. במסגרת ההסכם נקבע לוח זמנים מוגדר לקידום הפרויקט.

בשבועות הקרובים, לאחר החלטת רשות מקרקעי ישראל על ההחלטה להמשיך את חתימת הסכמי הגג עם הרשויות המקומיות, צפוי להיחתם הסכם גג עם המועצה המקומית רכסים לבניית אלפי יחידות דיור.

כאמור היישוב רכסים חווה בתקופה האחרונה תנופת בינוי נרחבת, בשל הגידול בביקוש לדירות חדשות. הסיבה לגידול בביקושים לדירות ברכסים נועצה בשורה של יתרונות שיש במגורים ביישוב. איכות חיים בלב הנוף המרהיב הצופה פני הר הכרמל, חיי קהילה ענפים, דיור איכותי במחירים מותאמים למגזר החרדי.

אחד מהפרויקטים המובילים ביישוב רכסים  נמצא במתחם אותו רכשה חברת ISA GROUP. הפרויקט שעבודות התשתית שלו החלו לאחרונה,  אמור לכלול שטחים ירוקים ומבני ציבור לטובת הדיירים החדשים בפרויקט.  מאות הדירות במתחם אמורות להיבנות במספר שלבים. הדירות יבנו בתמהיל רחב שמותאם לסוג הביקוש ליחידות דיור ברכסים, הכוללות בין היתר המבקשים לבוא ולהתגורר בישוב. פרויקט הדיור מתאפיין בבנייה איכותית במפרט יוקרתי כמיטב המסורת של חברת ISA GROUP.

ברשות מקרקעי ישראל, הביעו שביעות רצון מההחלטה להאריך את תוקפן של הסכמי הגג.  יאיר פינס מנכ"ל משרד השיכון ציין, כי ההחלטה להאריך את תוקפן של תכניות הגג, נועדה לסייע למדינה להתמודד בצורה מיטיבית, עם הגידול וההולך וגובר לדירות חדשות בישראל.

"רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון פועלים באופן רציף ומאומץ לפתרון חסמים ומתן מענה לביקושים בשוק הדיור ומנהלים משא-ומתן מתקדם עם רשויות מקומיות רבות לצורך חתימה על הסכמי גג בהיקף של כ-90 אלף יחידות דיור נוספות. העובדה שרשויות מקומיות רבות פונות לרמ"י ומעוניינות להצטרף להסכמי הגג, מוכיחה כי מודל זה נותן מענה איכותי גם לצורכי הרשויות המקומיות", אמר מנכ"ל הרשות יעקב קוינט.

ראש מועצת רכסים דן כהן הביע סיפוק רב מההחלטה להאריך את תוקפן של הסכמי הגג: 'תנופת הפיתוח שחווה רכסים בשנים האחרונות, מעידה על ביקוש גובר והולך לדיור ביישוב שמספק איכות חיים ומערכות תומכות ומקצועיות. אני שמח שבתקופה הקרובה, נוכל לחתום על הסכם גג עם משרד השיכון, על מנת שנוכל להאיץ את תהליכי הפיתוח של מגוון הפרויקטים שהולכים בקרוב לקום ביישוב'.

בשבועות האחרונים החלו בפרויקט נרחב בישוב 'רכסים' לשיפוץ ושדרוג רחובות ומוסדות ציבור בעלות של שמונה מיליון שקלים. הפרויקט ביוזמת הרב דן כהן, ראש מועצת 'רכסים'. בין היתר, שודרגו רחובות בשכונות 'לב אליהו', 'בני ביתך', 'בני תורה'. השדרוג בוצע על ידי טובי הקבלנים באזור הצפון וכלל קרצוף וריבוד כביש, הרחבת המדרכות בצידי הכביש, התקנת תאורת רחוב חדשה, הסדרת חניות מסודרות בציידי הכבישים.

כמו כן, עובדי הקבלן של המועצה מקומית 'רכסים' עמלים בימים אלו על הרחבת המתנ"ס המקומי בעוד כ- 160 מטר. כיום משמש המתנ"ס כמקום מרכזי בישוב שבו נערכים הכנסים המרכזיים והפעילויות לילדים ונוער. באחרונה אף שופצו שתי בתי ספר בישוב.

בד בבד, נבנה בימים אלו המרכז המסחרי "אלון רכסים" בין שכונת בני ביתך לשכונת החרובים. וצפוי להיפתח בעוד כשנה. בין היתר יפתח במקום, מרכול גדול וחדש, מרפאות חדשות, סניף בנק ומספר חנויות שיתאימו לצביון המיוחד של האזור ויתנו מענה לתושבי רכסים, שעד כה נזקקו לנסוע לחיפה או למרכז הארץ על מנת לבצע את רוב הסידורים.

יצוין, כי הרב דן כהן, ראש המועצה פעל רבות מאז כניסתו לתפקיד כדי לסייע ולקדם את בניית המרכז המסחרי, הן במשרדי הממשלה והן בוועדות הבנייה על מנת שיהוה מענה עבור תושבי הישוב. במיוחד לאור העובדה שפרויקט הקמת המרכז המסחרי נסחב ועוכב שנים רבות מסיבות טכניות ושוליות .

הרב דן כהן, ראש המועצה: " פרויקט השדרוג והשיפוץ הסתיים בהצלחה, מדובר בפרויקט חשוב שבמהלכו שודרגו רחובות שלא שופצו עשרות שנים. כעת אנו משקיעים רבות בקידום פרויקט המכונה 'גבעת הפרסה' שם יבנו כ-1,500 יחידות דיור חדשות,הפרויקט יכול להוות פתרון גדול למצוקת הדיור הגדולה השוררת כיום בארץ בכלל ובציבור החרדי בפרט".

 

יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובניה חיפה, איתמר בן דוד, חתם על מתן תוקף לתוכנית המתאר ליישוב החרדי רכסים. התוכנית מציעה תשתית תכנונית לגידול אוכלוסיית היישוב מכ-12,000 תושבים כיום עד לכ-35,000 תושבים בעתיד, תוך התייחסות לצרכים המיוחדים של האוכלוסייה. מדובר בתוכנית מתאר מפורטת לכלל היישוב  שבאמצעותה אפשר להוציא היתרי בנייה.

התכנית שקודמה בשיתוף הנהגת הישוב והוועדה המקומית לתכנון ולבניה "מורדות הכרמל", כוללת תוספת של כ-2,300 יחידות דיור בתכנון מפורט- 855 בבנייה חדשה וכ-1,500 יחידות דיור שייבנו במסגרת התחדשות עירונית. בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית מציעה תוספת של שטחי מסחר ותעסוקה בהיקף של כ-25,000 מ"ר. נתונים אלו אינם כוללים את התוכנית המאושרת לגבעת הפרסה הכוללת כ-1,900 יחידות דיור ו-55,000 מ"ר למסחר ותעסוקה, וכן את תוכנית שכונת רסקו המופקדת הכוללת 455 יחידות דיור.

עוד  התוכנית כוללת הוראות להתחדשות עירונית, לעיבוי וציפוף מבוקרים ולהסדרת הבינוי בתחום הישוב הקיים ונותנת מענה לצרכים במוסדות ציבור ובשטחים פתוחים ולפיתוח המערכת התחבורתית והתשתיות העירוניות בהתאם לגידול באוכלוסיית הישוב. בנוסף התכנית נותנת דגש לחיבורה של רכסים לשרונה החדשה שאושרה במזרח ואפשרה את קידום אזור התעסוקה בתווך שבין הגבעות.

מתכננת מחוז חיפה במינהל התכנון, ליאת פלד, ציינה כי "התוכנית תיתן מענה לצורכי הדיור במגזר החרדי במרקם הבנוי והוותיק ביישוב. כמו כן, התכנית מעודדת התחדשות עירונית ומוסיפה זכויות בנייה בחלק מהאזורים של היישוב שלא תוכננו בעבר בהתאם לאופייה הייחודי של אוכלוסייה זו".

בקרוב: חתימה על הסכם גג עם המועצה המקומית רכסים

בחכמה יבנה בית: השקעה חסרת תקדים בקרקע זמינה לבנייה כ-339,000 ₪ בפרויקט מבוקש ביישוב רכסים!

המועצה המקומית הצפונית רכסים, השוכנת במחוז חיפה, נהנית בשנים האחרונות מביקוש גובר בקרב המגזר החרדי. זאת, ניתן ודאי לייחס לפיתוח תשתיות המגורים והתעסוקה בה, תנופת הבנייה המואצת, וכמובן הצביון החרדי המאפיין את היישוב. על רקע מצוקת הדיור הבאה לידי ביטוי במגזר החרדי, בשל מספר הנפשות במשפחה שגדל, יישוב רכסים מסתמן כאחד מבעלי הפוטנציאל הגדול ביותר עבור הציבור החרדי וזאת הודות לעתודות הבנייה הנרחבות בו.

היישוב רכסים – משווע להרחבת תשתית המגורים שלו!

כ-5 קילומטרים בלבד מדרום מזרח לחיפה התוססת, נמצא לו יישוב קהילתי תורני וחם השוכן בעמק זבולון. ביישוב מתגוררים כ-15 אלף תושבים המרכיבים קהילה איכותית. רכסים, יישוב בעל פוטנציאל צמיחה משמעותי. זה למעלה מ- 15 שנים שהישוב רכסים משווע להרחבת תשתיות המגורים והתעסוקה שבו, על מנת לספק את צרכי האוכלוסייה הגדלה בו בקצב מהיר. אוכלוסיית היישוב נמצאת במגמת צמיחה מתמשכת תוך מחסור ניכר בעתודות בניה, היוצר מצוקת דיור גדולה שבאה לידי ביטוי בתשתיות לא מספקות. מכאן, מובנת הדחיפות הרבה להקמת יחידות דיור חדשות שיתאימו לקצב גידול האוכלוסייה ביישוב. הגופים הממשלתיים המוסמכים עלו על הצורך וקידמו במרץ תוכנית העונה בדיוק על כל צרכי האוכלוסייה ביישוב רכסים. ביום ט' בטבת, התשפ"א 25.12.2020 למניינם הוועדה הארצית לקידום מתחמים מועדפים לדיור אישרה סופית את תוכנית "רכסים צפון" להרחבת היישוב בכ-2,500 יחידות דיור ולבניית שני אזורי תעסוקה גדולים ביישוב. כעת, עם אישור התכנית של שכונת "רכסים צפון", היישוב מתרחב ומתחדש בשכונה צעירה המציעה מודל עדכני המשלב בתוכו מגורים ומסחר לצד פארקים נרחבים ,שטחים ירוקים ומבני ציבור שיתנו מענה לאוכלוסיית רכסים הגדלה. התוכנית כוללת פיתוח תשתיות נרחבות, בניית מוסדות חינוך רבים לכל שכבות הגילאים, בתי כנסת, מקוואות, מרכז רפואי, אזורי קניות חדשים, חנויות מגוונות, מוקדי תעסוקה, פארקים ומתקנים, תחנת כוח שומרת שבת ועוד… השכונה תהנה מערוצי תחבורה נגישים ומהירים, עם גישה סמוכה לכביש 6. כל זאת יוצר שילוב של פיתוח וחדשנות מבלי לפגוע בשלווה ובאופי היישוב.

השקעה הבאה לידך – אל תחמצנה:

לאחר שהבנו את הנתונים וכדאיות ההשקעה – נותרה בידינו ההבנה שמדובר בהשקעה בטוחה ומשתלמת למשקיע שמבקש לייצר רווחים ותשואה גבוהה בזמן מהיר ברמת בטחון גבוהה. מדובר בהזדמנות בלעדית, חד פעמית ,זמנית וייחודית מסוגה בתחום. יוסף אלקיים מנכ"ל ובעלים של פ.א.י גרופ: "כחזון אנו תמיד מחפשים את ההשקעה הרווחית והבטוחה ביותר עבורנו ועבור המשקיעים שלנו. אנו רואים בלקוחותינו שותפים מלאים לדרך".

tel:077-9968598

office@pai-group.co.il

בתוך כך, הוועדה הארצית לקידום מתחמים מועדפים לדיור אשר מטרתה להגדיל את היצע הדירות בישראל, אישרה את התכנית להרחבת היישוב ב-2,500 דירות, ולבניית שני אזורי תעסוקה ייעודיים. כעת, היישוב אכן מתרחב ומתחדש בשכונה צעירה המציעה מודל עדכני המשלב מגורים ומסחר, פארקים ציבוריים נרחבים, שטחים ירוקים ומבני ציבור.

אחד מהפרויקטים המובילים בימים אלה, אשר אושר כחלק מתוכנית הותמ”ל, הוא פרויקט איילת השחר הצפוי להוות מענה אידיאלי עבור צרכי הדיור במגזר החרדי. כאמור, מדובר בפרויקט מגורים חדש שיקום כהרחבה בתוך רכסים, עם תמהיל בנייה המותאם למגזר. היתרון הבולט והמשמעותי ביותר בפרויקט, אשר מסביר את מגמת הביקוש העולה, טמון בעובדה כי הפרויקט שהקרקע שלו כבר זמינה לבנייה, מותאם באופן מקסימלי עבור המגזר החרדי. זאת בזכות התכנון המוקפד, והחשיבה על הפרטים הקטנים ביותר עבור כך.

בימים אלה מוצעת הזדמנות חסרת תקדים ליהנות מהשקעה בטוחה וידועה מראש, ברף השקעה נמוך שעומד על כ-339,000 ₪ בלבד! לדעת המומחים, הקרקע צפויה להניב למשקיעיה עשרות אחוזים של רווח בתוך זמן קצר במיוחד, ועל כן היא מסתמנת כהשקעה בטוחה.

כדי לסבר את האוזן, השכונה תתואם לאוכלוסיית יעד ברוכת ילדים ותתבסס על צירי הליכה נוחים במיוחד, בשכונה עתידים להיבנות מספר רב של בתי כנסת ומבני דת, וכן מגוון רחב של חללים ושטחים פתוחים לטובת האוכלוסייה החרדית. כמו כן, תושבי השכונה ייהנו מהיצע רחב של מוסדות חינוך חרדיים, כולל מעונות יום, גני ילדים ובתי ספר נפרדים ייעודיים לבנים ולבנות.

מלבד לעובדה כי מדובר בקרקע הזמינה לבנייה לאחר קבלת כל האישורים, הפרויקט נהנה גם ממיקום אסטרטגי במיוחד: סמוך לעורקי התחבורה המרכזיים, עם כניסה צמודה לכביש 6 הכוללת גדר ייעודית למניעת רעשים ממכוניות הכביש. זאת ועוד, הפרויקט נמצא בקרבת אזור המסחר ומרכזי הקניות העתידים להיבנות בכניסה ליישוב. כמו כן, בין השדות הירוקים הנמצאים ביישוב, נשקף הנוף המרהיב של הר הכרמל היורד לתוך המפרץ הקסום.

בתוך כך, ניכר כי יותר ויותר משקיעים ומשפרי דיור מהמגזר החרדי פונים להשקיע בפרויקט, שכן ההתאמה המלאה למגזר, לצד העובדה כי מדובר באזור מבוקש הצפוי לביקוש עצום כעיר חרדית גדולה, מהווה שיקול מרכזי בעת ביצוע ההשקעה. כמו כן, המשקיע נהנה מזכות בקרקע על שמו בטאבו, ומליווי עורך דין מקצועי שוטף. על כן, לא בכדי מדובר בחלון הזדמנויות חד פעמי להשקעה, שכן הקרקע בפרויקט איילת השחר כבר זמינה לבנייה, ובעלות חסרת תקדים ניתן ליהנות מאחוזי רווח גבוהים בתוך זמן קצר.

יזמית הפרויקט המבוקש היא פ.א.י גרופ השקעות נדל”ן, אשר מתחמה באיתור ורכישת קרקעות ונכסים מניבים הן בארץ והן בחו”ל. החברה בבעלות דתית ובראשה עומד יוסף אלקיים אשר לו מוניטין וניסיון רב שנים בתחום. צוות המשרד מונה אנשי מקצוע עתירי ניסיון המלווים בנאמנות את משקיעי הפרויקט שבזכותם זקופות לחברת הנדל”ן הצלחות של פרויקטים רבים.

אושרה שכונה חדשה ברכסים – 420 דירות לחרדים

מדובר בתכנית של חברת רסקו בגבולה הצפוני של העיר, בשטח שהועבר מתחום המועצה האזורית זבולון; מתכננת מחוז חיפה: "התכנית נותנת מענה למצוקת הדיור בחברה החרדית"

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז חיפה אישרה תכנית להקמת שכונת מגורים חדשה ביישוב רכסים שעתידה לכלול 420 יחידות דיור על פני שטח של כ-107 דונם.

מיקום התכנית בגבולה הצפוני של העיר, בשטח שהועבר מתחום המועצה האזורית זבולון לשטחה של רכסים. השכונה החדשה הינה בצמידות דופן לשכונות הצפוניות ברכסים- גבעות ב' ו-ד' ומתחברת לדרכים הקיימות ביישוב. יזמית התכנית ובעלת הקרקע היא חברת רסקו.

נוסף על מגורים, התכנית מקצה 19,238 מ"ר עבור מבני ציבור, כ-1,000 מ"ר עבור מסחר ו-32 דונם עבור שטחים פתוחים. הבנייה החדשה מתוכננת כבנייה רוויה, במבנים מדורגים המותאמים לטופוגרפיה המשופעת של השטח.

מתכננת מחוז חיפה, ליאת פלד ציינה: "התכנית תיתן מענה לביקוש הגובר למגורים ברכסים, לאור מצוקת הדיור בחברה החרדית. כמו כן,  התכנית כוללת את המענה הציבורי הדרוש לתוספת יחידות הדיור על ידי הוספת שטחים ציבוריים פתוחים, שטחים למבני ציבור ומסחר וכן שימור של חורש טבעי בחלקה המערבי של התכנית".

פרויקט ‘נופית’: רכסים תשולב במיזם התחבורה הצפוני הגדול

פרויקט נופית יוצא לדרך בהיקף כולל של  כ-7 מיליארד שקל: פרויקט הרכבת הקלה חיפה-נצרת כולל תכנון והקמת רכבת קלה אזורית שתשרת את תושבי הצפון ותחבר את גושי ההתיישבות במטרופולין חיפה וגוש נוף הגליל – נצרת • הבשורה: גם רכסים תהיה חלק ממיזם התחבורה הגדול של הצפון

דוד שלומוביץ 26.01.2021

משרד התחבורה הודיע לאחרונה על השקת מיזם התחבורה שאמור לחולל שינוי אדיר בתנועת התחבורה בצפון בדגש על אזור מפרץ חיפה ועתה נודע, כי יש בשורה אדירה גם לציבור החרדי המתגורר בצפון: היישוב החרדי רכסים ייכלל בשלבים השונים של הפרויקט, כחלק בלתי נפרד מהמטרופולין הצפוני של חיפה וגוש נוף הגליל-נצרת.

פרויקט הרכבת הקלה חיפה-נצרת, שאותו מוביל משרד התחבורה בביצועה של חברת ‘חוצה ישראל’ הינו מגה-פרויקט תשתיתי מורכב, ראשוני מסוגו בישראל, והוא כולל תכנון והקמת רכבת קלה אזורית שתשרת את תושבי הצפון. הרכבת הקלה תחבר את גושי ההתיישבות במטרופולין חיפה וגוש נוף הגליל-נצרת.

לפי התכנית, כבר בשבועות הקרובים צפויות להתחיל העבודות הראשונות על תשתיות הקו. על פי דברי גורמי התכנון השונים, לקו תהיה השפעה חיובית משמעותית על נקודות המעבר שלו.

בשלב הראשון אורכה של הרכבת הקלה מתוכנן להיות ב-41 קילומטרים והפרויקט צפוי לכלול 20 תחנות לאורך הקו שנמשך מתחנת מפרץ חיפה ועד לנצרת. הפרויקט צפוי להימשך מספר שנים והוא נבחר לאחר שנבחנו חלופות תחבורה אחרות.

היקפו הכולל של פרויקט הרכבת הקלה, נאמד בהיקף של כ- 7 מיליארד שקל.

עתה נודע, כי על פי התכנון, בשלבים הבאים של הפרויקט, מתוכנן חיבור קו הרכבת גם לרכסים.

החיבור, משתלב בשורה ארוכה של תכניות פיתוח שאושרו בשנה האחרונה ביישוב ההולך ומתפתח בצעדי ענק, כאשר תוספת קו הרכבת הקלה כחלק בלתי נפרד ממערך התחבורה אל ומהיישוב החרדי הצפוני רכסים, עשוי להשפיע משמעותית הן על אופק התעסוקה והן על מחירי הדיור באזור כולו.

במסגרת תכניות הפיתוח של היישוב, הבנייה והתכנון, ניתן דגש נרחב על הקמת מרכזי תעסוקה חדשים.

כמו כן, תנופת הפיתוח כוללת שיווק של מאות יחידות דיור חדשות בשנה האחרונה וקידום ותכנון פרויקטים נוספים של פתרונות דיור ותעסוקה מגוונים למגזר החרדי המתגורר ביישוב רכסים.

בשורה מצפון: 2,500 יח”ד חדשות אושרו לרכסים

הוותמ”ל אישרה: תכנית להגדלת הישוב ‘רכסים’ המוסיפה ליישוב 2,500 יח”ד • בנוסף, יוקמו שני אזורי תעסוקה ומסחר בהיקף של 180 אלף מ”ר • דרעי: מאז חזרתי למשרד הפנים עם מינהל התכנון, אני חותר לספק מענה ופתרונות לציבורים החרדי והערבי

הוועדה הארצית לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הותמ”ל), אישרה את תכנית ‘רכסים צפון’, המוסיפה לישוב רכסים 2,500 יח”ד ושני אזורי תעסוקה ומסחר בהיקף של 180 אלף מ”ר, התכנית קודמה בשיתוף פעולה מלא עם המועצה המקומית רכסים ועם המועצה האזורית זבולון השכנה. תכנית זו מצטרפת לתכנית תמ”ל 1066 ברכסים שכבר אושרה בותמ”ל בשנת 2019 ומרחיבה את מגמת הפיתוח של הישוב, תוך מתן מענה לביקוש למגורים העולה וגובר בקרב החברה החרדית.

התכנית כוללת 2,500 יחידות דיור, מתוכן 250 יחידות המיועדות לדיור מוגן, בשכונה חדשה המתחברת לרשת העירונית הקיימת בעיר תוך הרחבת פיתוח הישוב לכיוון צפון, בצפיפות גבוהה המשלבת מסחר בקומת הקרקע ברחובות הראשיים. תכנון השכונה מוכוון שימוש בתחבורה ציבורית, בהתאם לביקושים הקיימים כיום והיא תשורת בקווי אוטובוס מהירים ורבי קיבולת של המטרונית שיחברו אותה לערים ולמוקדי התעסוקה במטרופולין חיפה. כמו כן, התכנית כוללת כ-100 דונם שטחי ציבור וכ-130 דונם שטחים פתוחים שיתנו מענה לצרכי התושבים החדשים ותושבי היישוב הקיים. בהחלטתה היום, הנחתה הוועדה על הוספת זכויות למבני ציבור כחלק מתפיסת ייעול הקרקע ומימוש מגוון צרכים בבניין אחד.

יתר על כן, כוללת התכנית שני אזורי תעסוקה חדשים – אזור תעסוקה בכניסה לרכסים בהיקף של 134 אלף מ”ר הכוללים תעשייה, משרדים, מסחר ומרכזים לוגיסטיים. אזור זה יחד עם שטחי התעסוקה שאושרו בוועדה מתוקף תמ”ל 1066 בשנה שעברה, יענו על צורכו האקוטי של היישוב בו עד כה לא היו שטחי תעסוקה כלל. בנוסף, התכנית כוללת אזור תעסוקה ומסחר בכניסה ליישוב איבטין השכן בהיקף של 46 אלף מ”ר, שיתרום לחיזוק הכלכלה המקומית ביישוב.

התכנית כוללת את הסטת ושדרוג דרך 762 האזורית, כשלב ראשון לקראת חיבור עתידי של היישובים בסביבה לכביש 6 החדש במחלף רכסים-אבטין. מבחינה סביבתית, התכנית כוללת הסדרה של מקטע משמעותי מנחל ציפורי, תוך שיקום ופיתוח שלו לפארק רחב ידיים, ובצמוד לו הקמה של שטחי מלונאות, תיירות, נופש וספורט.

התכנית קודמה על ידי רשות מקרקעי ישראל ונערכה על ידי עמוס ברנדייס אדריכלים.

שר הפנים אריה דרעי בירך על אישור התכנית ואמר: ״ההחלטה שהתקבלה היום מבשרת על רוחות של שינוי בותמ”ל. אחד היעדים שאני חותר אליהם מאז שהחזרתי את מינהל התכנון למשרד הפנים, הוא מתן דגש על פתרונות למצוקת הדיור בעיקר בחברה החרדית והערבית ומענים בתחום אזורי תעסוקה והגדלת הכנסות הרשויות הללו באופן שיחזק את יציבותן וחוסנן הכלכלי. פיתוח היישוב רכסים הוא ביטוי לכך ואני מאד מקווה כי נעשה זאת ברשויות נוספות ובאמצעים השונים העומדים לרשותנו”.

יו”ר הותמ”ל אדית בר אמרה כי “אישור תכנית רכסים צפון מהווה ציון דרך משמעותי במאמצים לספק היצע מגורים איכותי בהתאם ליעדי התכנית האסטרטגית לדיור ובדגש על אוכלוסיות שבמיקוד כמו הציבור החרדי. התכנית מציעה פיתוח אינטנסיבי צמוד דופן למרקם העירוני וכוללת אישור מערך תשתיות חדש לחיבור היישוב למערכת דרכים ראשיות וקווי תח”צ בסביבתה. התכנון מציע שטחי תעסוקה במיקום אסטרטגי ובאפיון מותאם לצרכי האוכלוסייה שיסייעו לחזק את כלכלת הרשות המקומית ואת כלל מטרופולין חיפה. במסגרת זו יש לציין את שיתוף הפעולה המבורך לקידום התכנית בין המועצה האזורית זבולון לבין המעוצה המקומית רכסים”.

רשות מקרקעי ישראל פרסמה בימים האחרונים, את 231 עמודי המכרז לבנייתן של 592 יחידות דיור חדשות, מתוכן 22 דירות לדיור ציבורי, ביישוב הצפוני רכסים. חלק מהדירות ישווקו במסגרת מחיר מופחת, וחלקן בשוק החופשי.

במסמך המכרז שפורסם, ציינה הרשות כי מדובר בהזמנה למכרז, לבנייה רוויה בשכונת הפרסה ברכסים, שהיא שכונה “בעלת מאפיינים המתאימים ל’צביון חרדי'”.

על פי תכנית המתאר שאושרה בשנת 2019, שכונת גבעת הפרסה ברכסים אמורה לכלול כ-1,900 יחידות דיור ו-55 אלף מ”ר שייעודו לשימושי מסחר ותעסוקה.

המכרז הוא בשיטת “מחיר מופחת” – תחרות על המחיר למ”ר בנוי. המחיר המזערי למ”ר יעמוד על 5,400 שקלים לפני מע”מ, ואילו המחיר המירבי למ”ר יעמוד על 7,000 שקלים לפני מע”מ.

במסגרת שינוי התכנית מתברר כי במכרזי ‘מחיר למשתכן’ שפורסמו ברכסים בשנת 2016 המחיר לדירות בשטח דירתי של 80 מ”ר עמד על החל מ-617,000 ₪, לאחר הפחתת מענק למשתכן בסך 60,000; דירות בשטח דירתי 100 מ”ר שווקו החל מ-759,000 ₪, לאחר הפחתת מענק למשתכן בסך 60,000; ואילו דירות בשטח דירתי 120 מ”ר שווקו החל מ-900,000 ₪, לאחר הפחתת מענק למשתכן בסך 60,000. דהיינו, דובר באותה עת על ממוצע של כ-7,700 למ”ר כולל מע”מ.

כיום כאשר המחיר המירבי עומד על 7,000 ש”ח למ”ר לפני מע”מ המשמעות היא 8,190 ש”ח כולל מע”מ למ”ר, ולפי חישוב מהיר של ‘ביזנעס’ עולה, כי דירת 80 מ”ר תעלה אם כך 655,200 כולל מע”מ ודירת 100 מ”ר תעלה כ-820,000. לא התייקרות משמעותית מאוד ביחס ל’מחיר למשתכן’.

אגב, בהגרלות נוספות שנערכו ברכסים הוצעו דירות ב-2106 ב-708 אלף שקלים לדירת 100 מ”ר, ובהגרלה נוספת ב-766 אלף שקלים לדירה דומה (באותה עת, אכן אנשים מיאנו להירשם להגרלה זו).

חשש מהקפצת המחיר

עם זאת, לצד המחיר המופחת, הקאצ’ במכרז טמון בשורות הבאות שעלולות לעלות לרוכשים בתשלום נוסף בבוא העת (ההדגשות במקור): “סכום החיוב בגין הוצאות הפיתוח הכללי למשרד, כולל סבסוד הוצאות פיתוח בסך של 40,000 ₪ לכל יחידת דיור… בהתאם להחלטת ממשלה… ואין להפחית ממנו סכומים נוספים בגין הסבסוד האמור.

“על אף האמור לעיל, סבסוד הוצאות הפיתוח וזכאות רוכשי דירות לקבלת מענק כפופים להחלטת ממשלה בתוקף במועד סגירת המכרז.

“יובהר, כי בהעדר החלטת ממשלה המאריכה את סבסוד הוצאות הפיתוח וזכאות רוכשי הדירות, ובמקרה בו תתקבל החלטת ממשלה לפיה יחולו שינויים בסכומים הקבועים בגין האמור, יהא המשרד רשאי לשנות סכום זה ועלויות הפיתוח ומענקי הזכאות לרוכשי הדירות יעודכנו בהתאם, זאת אף לאחר מועד סגירת המכרז, והזוכה יידרש לשלם עלויות הפיתוח כפי שיעודכנו“.

כלומר, המחיר עדיין לא סגור הרמטית והזוכה עשוי לשלם יותר. האם יש קבלן שיסכים להציע הצעות למכרז כאשר הוא יודע שהממשלה הבאה – שאולי לא תאהב חרדים – עלולה לשנות את תנאי המכרז, והמחיר הסופי יתייקר ולהבריח את הנרשמים? אין לדעת.

אגב, נציין, כי בדומה ל’מחיר למשתכן’ – גם במכרזי ‘מחיר מופחת’ אסור למכור את הדירה עד 5 שנים מטופס 4 או עד 7 שנים מההגרלה. אם הדירה נמכרת – צפוי המוכר לקנס של 250 אלף שקלים.

גבעת הפרסה ברכסים עלתה לכותרות לאחרונה, כשמשרד האנרגיה הודיע, כי זו נבחרה לשכונה החרדית הראשונה שתחובר לתשתיות הולכה של גז טבעי, במסגרת פיילוט של המשרד והרשות לגז טבעי.

כזכור, בתום הליך בחינה נרחב הודיע מנהל תחום כלכלה ופיתוח ברשות הגז, רפאל בן חמו, כי השכונה החדשה ההולכת ונבנית ביישוב הצפוני רכסים תחובר לתשתיות ההולכה של הגז הטבעי.

עוד אושרה להפקדה תכנית להקמת שכונה נוספת ביישוב רכסים: שכונת רסקו, שאמורה לכלול 455 יחידות דיור. תוכניות אלו לצד תוכניות של התחדשות עירונית, אמורות להביא לתוספת של 5,000 יחידות דיור חדשות ברכסים בשנים הקרובות.

יצוין, כי בתקופה האחרונה נרשם גידול מסיבי במספר עסקאות הנדל”ן לרכישת מגרשים והתמודדות במכרזים ברכסים. חלק מהפרויקטים שווקו במסגרת ‘מחיר למשתכן’ וחלק שווק ליזמים המשווקים אותו לכלל המגזר החרדי.

על פי התחזיות בתוך כ-5 שנים יכפיל היישוב את מספר התושבים המתגוררים בו מ-14,000 נפשות ל-28,000 נפשות.

הותמ”ל אישרה: רכסים תתרחב בעוד 2,500 יח”ד

עוד 2,500 יח”ד מהותמ”ל למגזר החרדי • הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (ותמ”ל), אישרה לתוקף היום את תכנית רמ”י רכסים צפון • מבני הדת והחינוך יהיו במרכז מבנה השכונה במובן העקרוני והמילולי של התכנית

התכנית הוכנה ביוזמת רשות מקרקעי ישראל, בשיתוף פעולה מלא עם המועצה המקומית רכסים, המועצה האזורית זבולון וגופים רבים נוספים.

מדובר בתכנית גדולה וייחודית המאזנת בין אינטרסים רבים של אוכלוסיות מגוונות, ערכי טבע איכותיים (נחל ציפורי), כבישים ארציים, שטחים פתוחים וחקלאיים, שטחי תעסוקה קיימים, בעלויות מורכבות ועוד. התכנון בוצע על ידי משרד האדריכלים עמוס ברנדייס – אדריכלות ותכנון עירוני ואזורי בע”מ, ברגישות רבה, ובהתאמה לאופי האוכלוסיה, מאפייניה ורצונותיה, כדי ליצור איזון בין כל בעלי העניין.

תכנית רכסים צפון, תמ”ל 1094, צמודה לישוב רכסים, לכיוון כביש ארצי מס’ 70. התכנית אמורה לאפשר חיזוק נוסף של הישוב רכסים, המהווה מרכז חרדי חשוב במחוז חיפה, בהמשך לתכניות בניה גדולות שאושרו בישוב בשנתיים האחרונות. התכנית הינה בשטח של כ- 1,650 דונם וכוללת שכונת מגורים חדשה בת כ- 2,500 יח”ד, בצפיפות ממוצעת של כ- 19 יח”ד לדונם נטו, מהן 250 יח”ד מיוחד ו-563 יח”ד קטנות.

בחלקה המערבי כוללת התכנית הרחבה ניכרת של אזור תעסוקה קיים, בו מוצעים כ- 130,000 מ”ר שטחים עיקריים סחירים בייעודים שונים. אזור תעסוקה זה, אשר תוכנן בשיתוף פעולה עם המועצה האזורית זבולון, יסייע לפתח תעסוקה המתאימה לאוכלוסייה החרדית שתתגורר בסמוך וגם יחזק את הבסיס הכלכלי של המועצה המקומית רכסים. בחלקה הצפון מזרחי של התכנית, בתחום הישוב איבטין, בנגישות מצוינת למחלף חדש על כביש 6, בצמוד לכניסה חדשה לישוב, יוקם מרכז מסחר ותעסוקה בתחום הישוב איבטין, הכולל כ- 50,000 מ”ר שטחים עיקריים.

התכנית כוללת גם הטיה, שיקום ופיתוח פארק נחל, בקטע מנחל ציפורי, על פי מאפיינים שנקבעו יחד עם רשות הניקוז ורשות הטבע והגנים. הנחל עובר כיום בתעלת בטון הכלואה בין תחנת דלק לכביש. התכנית מאפשרת יצירת תוואי מפותל ורחב (מעל 100 מטר), הכולל פארק איכותי משני צידי הנחל. תכנית זו מבטלת חלק מתוואי כביש 762 הקיים וכוללת חלק מתוואי כביש 762 החדש, אשר יחבר בין כביש 6 לכביש 70. תכנית להטיית תוואי הכביש מקודמת (תמ”א/ 31/ א/ 3/ 1) במועצה הארצית במקביל ותוך תיאום, באופן ששתי התכניות יוכלו להתבצע ללא תלות הדדית ביניהן.

חיבור חדש זה יאפשר נגישות מצויינת של הישובים רכסים, איבטין וחלק מערי הקריות לכביש 6.

השכונה תוכננה בהנחה שתתגורר בה אוכלוסייה חרדית. דבר זה השפיע הן על הפרוגרמה לשטחי ציבור (ובעיקר כמות וסוג מוסדות הציבור) המותאמת לאוכלוסייה זו על פי התקנים והן על יתר עקרונות התכנון. עקרונות התכנון, אשר גובשו יחד עם מנהיגי הישוב רכסים ובהתייעצות שלהם עם רבנים, מכוונים להקמת שכונה להולכי רגל לאוכלוסיית יעד ברוכת ילדים ורמת מינוע נמוכה יחסית. שלד השכונה מבוסס על קישוריות של צירי הליכה רגליים מוצלים והירארכיה של שטחים פתוחים.

השכונה תתבסס על תחבורה ציבורית מסיבות חברתיות, כלכליות וסביבתיות. במרחק הליכה קצר מ- 250 מטר מכל דירה תהיה תחנת אוטובוס ובהמשך ימוקמו גם תחנות מטרונית בתוך השכונה ובשוליה. התכנית כוללת גם שני מסופי אוטובוסים לשם תמיכה בתחבורה הציבורית. כבר כיום אוכלוסיית רכסים נחשבת למובילה בארץ בשימוש בתחבורה ציבורית וחשוב מאוד שאוכלוסייה המורגלת בכך תקבל תכנון המעודד המשך מגמה זו. התכנית כוללת אך ורק חניה תת קרקעית (בקומת אחת) – כדי להבטיח בטיחות לילדים מעל הקרקע, להימנע מצפיפות נמוכה וממשטחי אספלט ענקיים בין הבניינים.

מוסדות החינוך והדת של השכונה הינם “במרכז התכנון”, במובן העקרוני ובמובן המילולי. במוסדות אלה תמהיל שימושים ציבוריים מגוון וכמקובל באוכלוסייה החרדית, הם יכללו פעילות כמעט בכל שעות היממה לבעלי גילאים שונים ולצרכים ציבוריים מגוונים. הגדולים שבהם צמודים לפארקים, כדי לאפשר ניצול מיטבי גם של השטחים הפתוחים על ידי הציבור הרחב.

גובה ותמהיל בניני המגורים מותאם לאוכלוסייה החרדית: קומת קרקע + 4 קומות (וחצי קומת פנטהאוז). התכנית מחייבת תמהיל דירות מגוון של 2-6 חדרים ברמת כל מגרש. זאת כדי לאפשר גיוון גילאי האוכלוסייה ומעבר דירות בתוך אותו אזור, מבנן או מגרש, עם שינוי בגודל המשפחה, לאורך החיים. לחלק גדול מהמגרשים גם חצר מרכזית שתהווה מקום מפגש ומשחק לילדים הרבים בשכונה. בנוסף לכך נוצל השטח שבין הכבישים הסובבים לבין המגורים (שהורחקו כדי למנוע חילול שבת) לפארקים נושאיים לטובת תושבי השכונה. מעבר לכך, מתוכנן גשר להולכי רגל ורוכבי אופניים לכיוון פארק נחל ציפורי.

יישום תכנית זו, יבטיח בנייה בצפיפות גבוהה יחסית, תוך הבטחת איכות חיים טובה לאוכלוסייה החרדית ברכסים, באופן המותאם לתרבות, לצביון ולאופי המגורים של אוכלוסייה זו. בנוסף התכנית מאפשרת בסיס כלכלי ותעסוקתי במערבה לתושבי רכסים ובמזרחה (מצפון לכביש ארצי 762) לתושבי איבטין.

רפי אלמליח, מנהל בכיר אגף לתכנון ופרויקטים ברמ”י, ציין כי “מדובר בתכנית אשר מהווה מרכז חרדי חשוב במחוז חיפה אשר כוללת בתוכה מס’ רב של יחידות דיור. התכנית תוכננה בהתאם לצרכי הציבור החרדי, הקמת שכונה להולכי רגל לאוכלוסיית יעד ברוכת ילדים, ורמת מינוע נמוכה יחסית, מטרת התכנית היא להבטיח איכות חיים גבוהה לתושבי רכסים, תוך מתן דגש על בטיחות ושמירה על ערכי התרבות והדת, תחבורה ציבורית והליכה רגלית בהתאם לצרכי האוכלוסייה החרדית”.

***

%d בלוגרים אהבו את זה: