קריית גת

בשנים האחרונות מתרחשת בעיר פריחה משמעותית כשמאות משפחות חרדיות קבעו את מגוריהם במקום ומאות נוספות רכשו דירות ומחכים לאכלוס.

בקרית גת מתגוררות כ-2,500 משפחות חרדיות. בבחירות האחרונות קיבלו המפלגות החרדיות 6,577 קולות בעיר. מפלגת ש"ס קיבלה 4,404 קולות ויהדות התורה קיבלה 2,173 קולות. חלק מהמצביעים של ש"ס הינם ציבור מסורתי אך לא נמנה עם הקהילות החרדיות. התושבים הלא חרדים בעיר מכבדים את הקהילות החרדיות והעיר נחשבת למסורתית. בקרית גת יש למעלה מ-100 בתי כנסת, כש-25 מתוכם בקריה החרדית. בעיר פועלים עשרות כוללים, בעיקר בקריה החרדית.

הקהילה החרדית הראשונה בעיר הייתה של חסידי חב"ד. "אפשר לומר שחב"ד הם מייסדי הדת בעיר קרית גת", מספר לנו תושב העיר. "חבר בי"ד רבני חב"ד, הגאון הרב משה הבלין, משמש כרבה הראשי האשכנזי של קריית גת וראש ישיבת בית דוד חב"ד בעיר". לדבריו: "כשאף אחד לא היה פה בכלל ולא חשב חרדי או דתי אחד לבוא לפה הם הרימו את העיר מבחינת אידישקייט ושירותי דת – דאגו לבתי כנסת, למקוואות טהרה ולפעילות דתית בערבי שבתות וחגים". כיום קהילת חב"ד מונה כ-300 משפחות והיא מחזיקה מוסדות רבים כמו – כוללים, ישיבות, תלמוד תורה, בית ספר לבנות וגני ילדים.

שני החלוצים שהגיעו לעיר להקים את הקהילות הספרדיות והחסידיות בעיר לפני כארבעים שנה היו הגאון הצדיק רבי ניסים מויאל זצוק"ל וכ"ק האדמו"ר מקרטשניף זצוק"ל. השנים, זה לעולים מארצות המזרח בעיר וזה לעולים מרומניה, הקימו קהילות מיוחדות ואספו עליהם מאות משפחות יהודיות שהיו צמאות לרוחניות אילה התרגלו מבית אבא.

הגר"נ מויאל זצוק"ל איגד מסביבו קהילת אברכים בני תורה – "כרם שלמה – למען שמו באהבה". ברבות הזמן התפתחה סביב המוסדות שהקים קהילה גדולה של חוזרים בתשובה מבני העיר ומחוצה לה. הגאון זצוק"ל החליט להקים מוסדות נוספים המיוחדים לחוזרים בתשובה. כיום מונה הקהילה שהקים כ-650 משפחות.

חלק מבוגרי מוסדות "כרם שלמה – למען שמו באהבה" הקימו בעצמם מוסדות תורניים בקרית גת. כך, רבים מתלמידו הקימו קהילות וכוללים לאברכים בעיר. קהילות אלו אינם קשורות למוסדותיו של הרב, בהן קהילת חניכי הישיבות המפארת את העיר. לקהילה בית כנסת פעיל במיוחד המקיים שיעורי תורה ותפילות מנץ החמה ועד השעות הקטנות של הלילה. כיום מונה הקהילה כ-250 משפחות.

מוסדות "כרם שלמה – למען שמו באהבה".

"כשהגענו לעיר מספר משפחות בתשנ"ה הקמנו את בית הכנסת", מספר הרב רפאל סבג . לא היו מספיק משפחות בני תורה, לכן הצטרפו אלינו רבים מעמך בית ישראל, חלקם לא ידעו כלל להתפלל. הציבור הזה נכנס לשיעורי התורה שמסרנו ורבים מהם היום מוסרים בעצמם שיעורים". הרב סבג מציין כי בשנים האחרונות הקהילה גדלה ואף שילשה את מספר המשפחות שחברות בה, חברי הקהילה פתחו בית כנסת נוסף ותלמוד תורה.

כ"ק האדמו"ר מקרטשניף זצוק"ל שהלך בדרכי אביו אשר הפריח את השממה הרוחנית בעיר רחובות והגיע לעיר הדרומית לפני כיובל שנים הקים במקום בית כנסת וקריה חסידית על שם אביו "רמות דוד". האדמו"ר זצוק"ל הקים מוסדות רבים בעיר בהם – כוללים תלמוד תורה, גני ילדים וכולל אברכים. כיום מתגוררים בעיר כ-80 משפחות מחסידי קרטשניף.

מוסדות קרטשניף היו הגרעין החסידי הראשון בעיר וכעשרים שנה לאחר מכן החל כ"ק מרן הפני מנחם מגור זצוק"ל לשלוח אברכים לגור בעיר. שכיום מונה קהילת חסידי גור בעיר כ-450 משפחות. גם לגור יש בעיר את כל המוסדות שקהילה חרדית זקוקה בהם – כוללים, ישיבות, תלמוד תורה, בית ספר לבנות וגני ילדים.

עוד בטרם הגיעו חסידי גור לעיר הדרומית. רכשו במקום דירות עשרות משפחות מחסידי סלונים. החסידים הגיעו לעיר בעקבות קהילת חסידי סלונים הוותיקה ביישוב חזון יחזקאל הסמוך. כיום מונה הקהילה כ-140 משפחות והיא מחזיקה מספר כוללים בעיר בהם לומדים אברכים חשובים מהקהילה. לצד הכוללים פועלים שאר מוסדות הקהילה.

קהילה חסידית נוספת חשובה בעיר היא של חסידי בעלזא אשר לה כ-200 משפחות בעיר ומוסדות רבים המשמשים את בני הקהילה. כמו כן בעיר מתגוררות כ-80 משפחות מחסידי באיאן, כ-20 משפחות מחסידי ביאלא ומספר דומה של משפחות לחסידי נדבורנא, רחמסטריוקא ושומרי אמונים. בנוסף, בשנים האחרונות התפתחה קהילת הכלל חסידי בעיר אשר מונה כ-100 משפחות. כל הקהילות הללו מחזיקים מוסדות בעיר.

"כיום ישנן קהילות רבות ומגוונות בעיר", מספר לנו אחד מהתושבים, "גור, סלונים, בעלזא, באיאן, נדבורנה, באילא, רחמסטריוקא, שומרי אמונים, כלל חסידי ועוד, בעיר ישנם מוסדות תורה וקירוב רבים, 30 אחוז מכלל מערכת החינוך בקרית גת שייכת למגזר החרדי. יש פה ישיבות לצד עשרות כוללים של הציבור הספרדי והחסידי".

לקרית גת צפויים להצטרף עוד אלפי משפחות חרדיות אשר רכשו דירות בעיר או שזכו באחד מהפרויקטים הרבים של מחיר למשתכן. פעיל מרכזי לשיווק דירות לחרדים בעיר אומר לנו כי "אנו צופים נהירה גדולה בקרוב של משפחות חרדיות אשר רכשו פה דירות במטרה להשכיר אותן, אולם הגירה חילונית לשכונות החדשות הביאה למצב בו המשקיעים מוכרחים להגיע לגור בדירות שלהן. אין לי ספק שמי שיגיע לכאן יבין מהר מאוד שקרית גת היא אחד המקומות האטרקטיבים לחרדי בישראל".

 קרית גת מאד קרובה למרכז – כ40 דקות מבב ומירושלים . כמה דק' אחרי קרית מלאכי. לבית שמש זה ממש קרוב.
יש רכבת לתל אביב נסיעה של 37 דק'

 יש שם מפעל של אינטל ובגיר 

אפשר לעבוד גם באשדוד בית חלקיה חפץ חיים וכו

איש קשר בקהילה 
 יהושע 050-4126124
 
הכי זול 550 אלף באזורים הפחות טובים עד 650 ומעלה באזורים היותר טובים.
 
 

כתבות מהעתונות על הרחבת קרית גת

ועדת השרים אישרה: רובע חרדי בקריית גת יוביל את העיר להתפתחות נוספת לכיוון מערב • נתניהו: “קריית גת – אימפריה” • דרעי: “קריית גת תהפוך לאבן שואבת” • ראש העיר אבירם דהרי: “החרדים לא ירעו את המצב הסוציו אקונומי של העיר, שגם כך מתקיימת כנס כלכלי”

יוקם רובע חרדי חדש במערב העיר קריית גת. במסגרת החלטת השרים, תשונה תכנית המתאר המחוזית יחד עם תכנית מתאר כוללנית חדשה שתופקד עבור העיר קריית גת.

בכך, יבוא פתרון ראשון ומהותי פרי עמלם של שר הפנים אריה דרעי ושר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן למצוקת הדיור של המגזר החרדי. הבעיה, שמצויה כל העת על סדר יומם של שני השרים – מגיעה בישורת האחרונה שלפני הבחירות, לתזוזה משמעותית ראשונה מסוגה בפתרון שגם אם הוא מועט, אי אפשר לבטלו בהינף יד: בתכנית תמ”ל 1011 קרית גת מערב, כלול שטח אדיר המשתרע על פני כ-4,400 דונם, כמחצית ממנו, אלפיים דונמים, מיועד למגורים.

מספר יחידות הדיור שכבר סיקרנו ב’ביזנעס’ לא פעם, הינו בהיקף שינוע בין 8,500 יחידות דיור לכ-10,000 יח”ד (תלוי בגובה המבנים ובצפיפות הממוצעת של מספר יחידות הדיור לדונם נטו. בפעם האחרונה דובר על כ-13 יח”ד לדונם. אם ההיתרים יעלו ל-20 יח”ד לדונם, המספרים יהיו מרשימים יותר אך גורל איכות החיים יהיה דומה לזה הקיים כיום בשכונה החרדית הוותיקה בעיר. פחות צפוף, אולי אבל השכונה ‘נהנית’ ממרכזון מסחרי אחד קטנטן וחנויות במרתפים ובמחסנים. ד”ש).

ומה ייעשה בכאלפיים הדונמים הנוספים של המתחם? שטחים אלו, מיועדים עתה, על פי התכנית החדשה, לאזור תעסוקה לצד אזור לוגיסטי שאמור לשרת את קווי הרכבת שחולפים באזור. חשוב לציין כי התכנית הוגשה כבר לפני כחמש שנים (באפריל 2016) אך רק עתה אושרה, כאשר הדגש שניתן הוא לקידום שטחי המגורים שכלולים בתכנית.

מענה מגזרי

נזכיר כי המאמצים להקמת הרובע החדש, באו כאשר במקביל במשרד השיכון בראשות יעקב ליצמן ביקשו להעביר הצעת מחליטים להקמת העיר החרדית החדשה שפיר, על השטחים הסמוכים לרובע שאושר. אך שר הפנים וליצמן שילבו ידיים במאמץ לקדם מהר יותר את התכנית מול הגורמים התכנוניים והמקומיים, כיוון שסברו – וייאמר לשבחו של השר דרעי שזיהה זאת אל נכון – שקידום התכנית במסגרת עיר קיימת יהיו מהירים יותר מכל הצעה ממשלתית אחרת. אם כן, כך יצא לדרך הרובע החרדי החדש ממערב לקריית גת הקיימת, מעבר לכביש 4, שייהנה חלק בלתי נפרד מתשתיות העיר הקיימת.

לפי פרסום ב-TheMarker, התכנית, שאותה מלווה הסכם הגג השלישי שעליו חתמה עיריית קריית גת ביוני האחרון עם משרדי הפנים והשיכון ומעניק לעיר תמיכה תקציבית של כ-2 מיליארד שקל – תיתן מענה לצורכי הפיתוח של קריית גת בטווח הארוך.

ועדת השרים הגדירה את התכנית כמי ש”תיתן מענה למגוון מגזרי אוכלוסייה, הן לצורך הרחבת שטחי התעסוקה של העיר והן עבור שטחים של פנאי ונופש לאוכלוסיית העיר, שעיקרם לאורך נחל לכיש, במסגרת הגדרת ‘שטח פתוח מיוחד'”.

“האישור שניתן”, אמר דרעי, “יסייע לקרית גת להתפתח ולהפוך אותה לאבן שואבת למגוון אוכלוסיות שמשוועות לפתרונות דיור באזורים הנגישים לתחבורה ולמרכזי תעסוקה משמעותיים. קרית גת חייבת לקבל מענה אמיתי במסגרת הסכמי הגג, לאור הדיור המואץ שיקודם במסגרתה”.

ראש העיר מברך

אבירם דהרי, ראש העיר קריית גת בירך על החלטת ועדת השרים. בפוסט שכותרתו “ראש הממשלה: קרית גת אימפריה!”, כתב דהרי: “ברוך השם, ממש ברגעים אלה החליטה ועדת השרים של ממשלת ישראל לאשר את תוכנית המתאר הארצית המרחיבה את גבולות העיר קרית גת צפונה (עד מושב מנוחה) מערבה (כולל יער פלוגות) ודרומה (עד הישובים עוזה ואבן שמואל).

“יש בקרית גת קהילה של חסידי גור”, ענה דהרי. “כשהתחלנו לפתח את כרמי גת, הם ביקשו להקצות להם דיור בשכונה החדשה. הצעתי להם שטח אחר והם לא קיבלו את ההצעה. עכשיו הם מבקשים לגור בשטח שתוכנן במערב העיר ל-10,000 יחידות דיור. השטח שייך למועצה האזורית שפיר, אבל מינהל התכנון מעדיף שהשכונה תהיה חלק מהעיר. אני מסכים אתו, אבל הבנייה צריכה להיות חלק מהסכם גג. בנייה לחרדים דורשת הרבה מוסדות ציבור, ואם המדינה רוצה היא צריכה להכניס יד לכיס. אני מעריך שבסוף יעבירו את זה לקרית גת”.

אתה לא חושש מהגדלת האוכלוסייה הענייה, שחלקה נזקקת לתמיכה והנחות בארנונה?, נשאל ראש העיר הדרומית, ומיהר להשיב: “אין לי בעיה. הדירוג הסוציו־אקונומי שלנו הוא 4. אם הוא יעלה ל-7–8 זה רק ירע את מצב העיר, כי לא נקבל מענקי איזון. החרדים לא ישנו הרבה את המצב. כבר כיום יש לנו 62%-64% מקבלי הנחות בארנונה בסכום מצטבר של 30 מיליון שקל. הארנונה שאני גובה לא מגיעה אפילו ל-40 מיליון שקל. העיר הזאת היא נס כלכלי, ועם תוספת החרדים נסתדר”.

תכנית שפיר אושרה: קרית גת תורחב במרקם הפנימי והחיצוני

הבנייה לחרדים בשטחי מערב קרית גת (סמוך לשפיר) עברה משוכה נוספת • המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה לאשר את תמ”א 35/3 לטובת פיתוח של קרית גת לכיוון צפון ודרום וכן להפקיד שינוי לתכנית המתאר המחוזית שתאפשר את קידומה של תכנית המתאר הכוללנית החדשה לעיר • שר הפנים, אריה דרעי: “קריית גת תהפוך לאבן שואבת למגוון אוכלוסיות”

המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה להרחיב את מרקם העירוני של קרית גת לטובת המשך פיתוחה העתידי.

המועצה, בראשות מנכ”ל משרד הפנים, מרדכי כהן, קיבלה אתמול (ג’) החלטה להמליץ לממשלה, על הרחבת המרקם העירוני של קרית גת וכן על הגדלת שטחי הפיתוח של העיר.

המועצה השתכנעה, כי לאור תוספת הפיתוח המתוכננת לעיר, ניתן היקף ראוי של ‘שטח פתוח מיוחד’ אשר יאפשר מענה לפנאי ונופש לרווחת תושבי העיר והמרחב, ולפיכך ההחלטה כוללת הרחבה של המרקם העירוני של קריית גת בתמ”א 35 גם לשטח שמצפון מערב לעיר.

הדבר מגיע לאחר שגורמים שונים שהוזמנו למועצה הביעו את זעמם על אי מיצוי בנייה והתחדשות עירונית בתוככי העיר, ומירוץ להקצאת שטחים, שלפי הידוע, מיועדים למגורי חרדים.

אך לבסוף, לאחר ששמעה את המוזמנים ודנה בשינוי לתכנית המתאר המחוזית, השתכנעה המועצה הארצית בחשיבות קידומה של התכנית, הן כמענה לצורכי הפיתוח של העיר קרית גת בטווח הארוך למגוון מגזרי אוכלוסייה, הן לצורך הרחבת שטחי התעסוקה של העיר והן עבור שטחים  של פנאי ונופש לאוכלוסיית העיר, שעיקרם לאורך נחל לכיש, זאת במסגרת הגדרת “שטח פתוח מיוחד”.

השינוי בתמ”א 35 ולתכנית המתאר המחוזית, עליהן החליטה המועצה הארצית צפוי לייצר ודאות לגבי כיווני הפיתוח של העיר על בסיס ראיה תכנונית כוללת וצופה פני עתיד ויאפשרו את קידומה של תכנית המתאר הכוללנית לישוב.

המועצה הארצית רואה חשיבות בפריסת הפיתוח העירוני בצפונה, במערבה ובדרומה של העיר, אותו ניתן יהיה לקדם במקביל וברצף לפיתוח העירוני הקיים.

שר הפנים, אריה דרעי רמז בתגובתו כי הוא מרוצה מהתקדמות השכונה שתשב על השטח המערבי של העיר קרית גת, צמוד לשטחי המועצה האזורית שפיר: “החלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה תסייע לקרית גת להתפתח צפונה, מערבה ודרומה ולהפוך לאבן שואבת למגוון אוכלוסיות שמשוועות לפתרונות דיור באזורים נגישים תחבורתית ולמרכזי תעסוקה משמעותיים. קרית גת חייבת לקבל מענה אמיתי במסגרת הסכמי הגג לאור הדיור המואץ שיקודם במסגרתה”.

מסתמן: שטחי שפיר – לקריית גת, החלטת ממשלה על כסיף

האם קריית גת תתרחב על חשבון שטחי העיר החרדית העתידית שפיר? • גורמים תכנוניים אומרים ל’ביזנעס’: השרים החרדים לא יתנגדו למהלך שיזרז את הבנייה לציבור החרדי בשטחי שפיר במסות גבוהות יותר • במקביל, הצעת החלטה ממשלתית על העיר כסיף בנגב שמיועדת לציבור החרדי נמצאת עתה בשלבים האחרונים של ניסוחה • טרם ידוע מתי תוגש לממשלה

קריית גת מערב-מערב, התכנית שתכננה לספח לקריית גת כ-10 אלפי יח”ד משטחי המועצה האזורית שפיר (שהיו אמורות להצטמצם לכ-7,500 יח”ד אחרי רה תכנון לציבור החרדי) עשויה להתרחב.

גורם קרוב למנהל התכנון במשרד הפנים אמר ל’ביזנעס’, כי גורמי התכנון בעיריית קריית גת מנסים לקדם את צירופן של כלל שטחי הבנייה בשפיר (כולל כ-30,000 יח”ד שאמורות לאכלס את העיר החרדית המתוכננת לקום שם) לשטח השיפוט של קריית גת, וכי הדבר עשוי להידון בקרוב לאחר שבקשה בנידון תוגש לוועדת הגבולות הגיאוגרפית של משרד הפנים.

לגורמים החרדיים הבכירים ביותר במשרד הפנים – השר דרעי – ובמשרד השיכון (השר איציק כהן, וצוות לשכתו ועוזריו במשרד, שאותם ‘ירש’ מח”כ ליצמן) לא צפוייה להיות, לכאורה, כל התנגדות שקריית גת תתרחב על חשבון שטחי המועצה האזורית שפיר (שצפויה להתנגד לכך בוועדת הגבולות ולאחר מכן בוועדת הפנים, אם יהיה צורך. ע”ע אלעד ושטחי כפר סירקין לצד פ”ת).

הסיבה לכך היא שכל עוד הדיור לציבור החרדי יקודם מהר יותר, השרים החרדיים ישמחו לגזור עוד בחייהם (הפוליטיים) את הסרטים על פתרון הדיור החרדי.

אם התכנון של שפיר יתבצע במוסדות התכנון של העיר קריית גת ולא במסלול הארוך של בניית עיר חדשה עם כל הנגזרת שלה, הרי שהשרים החרדיים יעמדו במטרתם: לתכנן את הקרקע הייעודית לבנייה לציבור החרדי באופן המהיר ביותר.

Recent Posts
  • קו - לקו

    ע"י BATI, לפני 9 חודשים

  • מודעה

    מודעה  .jpg

    ע"י אשרוני בנות, לפני 9 חודשים