צפת

 

בצפת חיים כיום כ-40,000 תושבים כש-55% מהם הינם חרדים. 60% מחברי המועצה בעיר נבחרו מטעם רשימות חרדיות. אין קולנוע ולא קניון, לא ברים ולא פאבים, לחילונים אין מה לעשות בצפת ולכן אין הגירה חילונית לצפת

לצד היתרונות הרוחניים, צפת אטרקטיבית גם בזכות האקלים הנוח, הנוף הגלילי המשקיף לעבר מירון, לעבר הרי הגולן ולכנרת. בעיר יש בית חולים מפותח ומשרדי ממשלה. צפת נהפכה לעיר נופש בפרט בקרב הציבור החרדי, שמנצל את המקום לחופשות בימי 'בין הזמנים' ולשבתות במהלך השנה, עד כדי כך שהרעש הכי מוכר לאזני תושבי ה'עתיקה', הוא ה'גלגלים' של עגלות התיקים והמזוודות.

בצפת גם הציבור הכללי בעיר מסורתי ומכבד. ניתן לראות זאת גם בתוצאות הבחירות לכנסת, כשהתנועות שחרטו על דגלן את המלחמה בקודשי ישראל, לא קיבלו יותר מ-10% מסך הקולות.

יש בצפת בתי כנסת הפזורים בכל פינה בעיר, שירותי דת ברמות כשרות גבוהות ביותר, מוסדות חינוך מצוינים לכלל הקהילות, וכוללים ליטאיים, חסידיים וספרדים, בהם הוגים בתורה מאות עמלי תורה.

צפת התברכה ברבנים ומו"צים חשובים של הקהילות המפוארות

אופי הקהילה

קהילות הספרדים הוותיקות

למעלה מ300  משפחות ליטאיות .

קנילת  צאנז – יש בעיר שני מרכזים, בעיר העתיקה ובשכונות הדרום, אשר מונים יחד כ-80 משפחות.

קהילת לעלוב מונה כ-70 משפחות, בית הכנסת של הקהילה ידוע כשטיבלך של דרום העיר והקהילה אף מחזיקה מטבח חסד ענק וקופת חסד לכלל תושבי העיר.

קהילת ביאלא מונה כ-60 משפחות,

קהילת מאור חיים ויזניץ מונה כ-50 משפחות,

קהילת אמשינוב מונה כ-50 משפחות,

קהילת סרט ויז'ניץ כ-25 משפחות וקהילת סדיגורה מונה כ-20 משפחות.

כמו כן, אדמו"רים ורבנים רבים בעיר

קהילות מיוחדות בעיר כמו קהילתו של האדמו"ר מנדבורנה (צפת) הנחשב לאחד מצדיקי העיר ותושבים רבים משתתפים בפעילויותיו.

רב העיר העתיקה הגר"ד קפלן שליט"א

בבחירות לכנסת ה- 20 שהתקיימו באדר תשע"ה, קיבלה יהדות התורה בצפת 1,404 קולות, ולאחר 4 שנים בניסן תשע"ט המספר הגיע ל-2,700 קולות (עליה של %43)".

 

 

שכונות מגורים

השכונות החרדיות המרכזיות בעיר הם מאור חיים, שכונות הדרום, העיר העתיקה, כנען (חב"ד) ושכונות הצפון המתחרדות, אולם לא קיימת שכונה בעיר בה אין אחוז ניכר של תושבים חרדים. בכל העיר פזורות משפחות חרדיות מכל העדות והחוגים, כשחלק מן הקהילות בשכונות אלו מבוססות עם מוסדות ושירותים מספקים לקהילה.

מוסדות חינוך

הגר"ד קפלן שליט"א עומד בראש מוסדות ישיבת צפת בעיר העתיקה הכוללים את תלמוד תורה, בית ספר לבנות, גני בנים ובנות, סמינר וכוללים.

יש כוללים ובתי כנסת ליטאים פרוסים ברחבי העיר, כגון, נחלת נפתלי של הרב פייבלזון, רידב"ז, אוהל דוב, חניכי הישיבות ועוד.  גנים בנים בנות תלמוד תורה עם 300 ילדים. בית ספר בית יעקב, סמינר בית יעקב סניף של דרכי רחל הרב מנדלזון (הסניף) – תיכון, בשנים האחרונות החלו גם בלימודי סמינר.

הציבור הליטאי בצפת צעיר, אין יותר מ10 משפחות עם בחורים בישיבה גדולה. לכן ישיבה קטנה עדיין אין, למרות שכמעט נפתחה השנה, כוללים יש 5 ליטאיים ועוד עשרות שלא. יש כאן מבחר כוללים המתאימים לשאיפתו של כל אברך. כולל עיון, כולל הלכה, ועוד.

 

 

 

תחבורה

ברכב: פחות משעתיים מירושלים, ומשעה וחצי מבני ברק באוטובוס קצת יותר

תחבורה ציבורית לירושלים בני ברק אשדוד טבריה חיפה כרמיאל נוף הגליל עפולה וכדומה כל ימות השבוע,

שאר הריכוזים החרדיים שבמרכז הארץ ובדרום בסופי שבוע ובבין הזמנים

 

מחירי הדירות

ניתן לפנות למתווכים כגון: הגב' ה. סובל 053-319-9682 או נחמן אקרמן 052-714-3567

 

עוד על הקהילה

הקהילות החרדיות בעיר מקיימות פעילות חסד ענפה המשרתת את כלל תושבי העיר. ארגון ביקור חולים צפת הקים מערך חלוקת אוכל בביה"ח זיו וכן גמ"ח תרופות שלו סניפים בכל העיר. בארגון שוקדים עתה על הקמת חדר הכנסת אורחים בביה"ח.

במועצה ראש עיר שומר מסורת שנבחר ע"י רוב החרדים ואכן מתנהג בהתאם מתוך 15 חברי מועצה: 9 חרדים, 2 דתי לאומי, 4 חילונים 9 חרדים: 2 שס (1977 קול) 2 דגל (1384 קול) 1 אגודה (1140 קול) 2 חבד (2022 קול) 1 שהתמודד בסיעה עצמאית (859 קול) 1 שהתמודד בתוך הליכוד

עירוב מהודר בד"ץ העדה החרדית

כמו כל עיר חרדית: יד שרה, עזרה ליולדות, מאות גמחים, משנת יוסף, קופת צדקה של העיר, איגוד בני הישיבות, ישיבות בין הזמנים, הופעות הקרנות ואירועים, מבחני דרשו, שיעורים ומפגשים לנשים וכדו', מזון בכשרויות מהודרות

נוף יש כמובן בשפע, או של הכינרת או של מירון או שניהם ביחד חוץ מכל הטבע שאופף את צפת במעינות ובמקומות קדושים..

 

לברורים אודות הקהילה

נציג ועדת הדיור של דגל התורה בצפת 054-840-5018

Recent Posts